Naša ulja

Zaljubite se u široku paletu okusa naših izvrsnih maslinovih ulja, među kojima ćete sigurno izdvojiti svog favorita, koji će postati neizostavan začin vašim jelima, ali i ojačati vaše zdravlje.

Paleta ekstra djevičanskih maslinovih ulja Oio Vivo trenutno broji četiri sortna ulja autohtonih maslina, te  dvije mješavine sortnih ulja različitih intenziteta.

Naša selekcija sastoji se od Vodnjanske Buže, Rozinjole, Istarske Bjelice, te rijetke sorte Žižolere, specifične za podneblje Vodnjana, a od mješavina imamo blaži Bon, te intenzivni Gajardo.

Čovjek i priroda

Ime našeg ekstra djevičanskog maslinovog ulja Oio Vivo ukazuje na tisućljetnu tradiciju proizvodnje maslinovog ulja na istarskom poluotoku.

Ono povezuje izvrsni geografski
položaj za uzgoj maslina s inovativnim pristupom proizvodnje maslinovog ulja.

Sve ovo u kombinaciji s našom ljubavi prema maslinama rezultiralo je stvaranjem ulja
vrhunske kvalitete.

Visoka zastupljenost polifenola, stabilnost okusa i svježine, glavne su značajke našeg maslinovog ulja koje ima najpovoljniji učinak na naše zdravlje i dugovječnost.

Naše ulje nije samo hrana nego tekuće zlato koje u svakoj svojoj kapljici priča priču o izvrsnosti i strasti.

Idealna lokacija

Istra, poluotok na zapadu Hrvatske, podneblje je Mediterana koje je izrazito pogodno za uzgoj maslina. 

Otkrili su to još stari Rimljani koji su upravo u Istri proizvodili znatne količine vrlo vrijednog maslinovog ulja.

Područje Vodnjana, na jugu poluotoka Istre, s osunčanim maslinicima, zemljom crvenicom, kamenim suhozidima i koridorom toplog morskog zraka koji povezuje istočnu i zapadnu obalu Istre, isticano je kao podneblje u kojemu se proizvodilo najcjenjenije maslinovo ulje.

Naš Oio Vivo maslinik površine 56 ha s 15 000 stabala smjestio se na odličnoj lokaciji za uzgoj maslina na nadmorskoj visini od 60-120 m.n.v. samo 4,5
km udaljenoj od mora.

Položen je između Vodnjana na sjeveru i Pule na jugu, u južnom djelu poluotoka Istra, gdje se odvijaju blagodatna strujanja toplog morskog zraka od Raškog zaljeva na istoku i Brijunskog otočja na zapadu.

Berba

Kada započeti berbu maslina je vrlo važna odluka jer će vrijeme berbe značajno utjecati na kvalitetu i okus maslinovog ulja.

Najcjenjenije ulje, prijatnog i svježeg okusa po plodu masline stari su Rimljani nazivali Ex albis ulivis, a dobivalo se pri ranoj berbi kada se boja ploda mijenjala iz zelene u zeleno-žutu.

Fenolni sastojci koji ulju daju okus i miris, sa zriobom masline se smanjuju, stoga je vrlo važno pratiti proces zriobe i pravovremeno donijeti odluku o berbi kada je razina polifenola u svježem plodu masline najviša.

Mi počinjemo berbu u prvim danima listopada, ako nam vremenske prilike to dopuste.

Svoje masline beremo suvremenom tehnologijom, tresačima, koji ne oštećuju stablo masline i plod.

Prerada

Postupak prerade maslina odvija se u nekoliko faza.

Faze su: čišćenje i pranja plodova, mljevenje ploda, miješanje paste, odvajanja čvrstog od tekućeg djela, te separacija uljne smjese na ulje i vodu.

Konačan cilj tog postupka je dobivanje ulja iz ploda masline bez da se izazovu promjene kemijskog sastava značajne za kvalitetu ulja i njegovu biološku i nutritivnu vrijednost.

Procesu miješanja tijesta treba dati osobitu pozornost jer je upravo tu moguć značajniji gubitak polifenola, ukoliko temperatura smjese prijeđe 27 stupnjeva Celzijusa, što će u konačnici utjecati na kvalitetu ulja i njegovu daljnju zaštitu od oksidacije.

Tako dobiveno ulje se odmah filtrira kako bi se uklonili ostatci pulpe i vegetabilne vode jer se time produžava kvalitativni vijek maslinovog ulja.

Čuvanje

Nakon procesa prerade, ulje se filtrira i čuva u samom masliniku, u svježem i prozračnom prostoru na konstantnoj temperaturi u spremnicima od nehrđajućeg čelika (inoxa) priključenim na plin dušik koji onemogućava kontakt ulja s kisikom. Na taj se način sprječava proces oksidacije i dugoročno čuvaju vrijedna svojstva ulja.